Choroba bostońska4

Zmieniająca się warunki atmosferyczne w okresie wiosennym są czynnikiem zwiększający prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka infekcji wirusowej. Ból gardła, osłabienie organizmu czy gorączka to podstawowe jej objawy. Większość tych dolegliwości nie wymaga specjalistycznej pomocy lekarskiej. Wystarczą doraźne środki farmaceutyczne oraz kilka dni w łóżku, aby postawić dziecko na nogi.

Jednak jeżeli zaobserwujemy u niego dodatkowe objawy jak np – zmiany skórne czy drżenie rąk powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą wskazywać m.in. na chorobę bostońską. Jak sama nazwa wskazuje schorzenie to wzięło nazwę od miasta, w którym doszło do jej epidemii. Pomimo, że w Polsce występuje ona rzadko, to jednak możemy zaobserwować jej przypadki u dzieci, szczególnie w okresie letnim.

Choroba bostońska

W pierwszym etapie choroba bostońska nie wykazuje, żadnych niepokojących objawów – dopiero po kilku dniach możemy zaobserwować u chorego podwyższoną temperaturę ciała, dreszcze, bóle głowy i stawów oraz ogólne złe samopoczucie i brak apetytu. Po około dwóch daniach od tych objawów pojawiają się pierwsze charakterystyczne dla tej choroby czerwone plamki na skórze. Znajdują się one głównie na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej. Pęcherzyki początkowo mają około 5 milimetrów. Jednak z czasem mogą one się powiększyć i doprowadzić do owrzodzenia, a w efekcie do nieprzyjemnych blizn. Niestety, zmiany skórne są dość bolesne dla dziecka. Najbardziej uciążliwe są te znajdujące się wewnątrz ust. Co powoduje, że utrudniają one jedzenie oraz picie. Najczęściej już po około 5 dniach wysypka znika ze skóry chorego. Choroba ma stosunkowo łagodny przebiegi i nie powoduje groźniejszych powikłań. Zdarzają się jednak przypadki – szczególnie u małych dzieci – gdzie choroba przebiega ciężko, a jej powikłaniami jest zapalenie opon mózgowych.

choroba bostońska2

Choroba ta jest infekcją wirusową dlatego nie są przeciw niej wykorzystywane antybiotyki – leczenie choroby bostońskiej polega głównie na podawaniu dziecku leków przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych. Dodatkowo przepisywane są różnego rodzaju maści, które mają uśmierzyć ból wywołany wysypką. Ważne również aby dziecko piło dużo wody, ponieważ podwyższona temperatura może spowodować odwodnienie. Starajmy się unikać podawania choremu soków i innych owocowych napojów gdyż mogą one podrażniać zmiany w ustach. Należy pamiętać, aby dziecko w okresie choroby zachowało podstawowe zasady higieny. Jest to spowodowane tym, że choroba bostońska jest wysoce zaraźliwa i najlepiej gdyby chory spędził okres leczenia w domu, nie spotykając się z innymi osobami. Najprostszym sposobem, aby uniknąć tego schorzenia jest częste i dokładne mycie dłoni. Wynika to z tego, że choroba ta przenosi się poprzez bezpośredni kontakt ze zmianą na skórze.

 

Czym ta dolegliwość się różni od innych chorób, w których występuje wysypka? Głównie miejscem występowania zmian skórnych. O ile w innych przypadkach zmiany te przeważnie są rozsiane na całym ciele, to tutaj mamy do czynienia jedynie z wysypką na dłoniach, stopach, w jamie ustnej i ewentualnie pośladkach chorego.

 

Czytaj więcej na: http://aptekapro.pl/choroba-bostonska-co-musisz-o-niej-wiedziec/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *